AMVOTE Endorsements (June 2022)


COOK COUNTY – DEMOCRATIC BALLOT

Governor: JB Pritzker
Secretary of State: Alexi Giannoulias
Cook County Assessor: Kari Steele
Cook County Sheriff: Thomas Dart
21st House District:  Abdelnasser Rashid
51st House District:  Nabeela Syed
President of Cook County Board: Toni Preckwinkle

 

COOK COUNTY BOARD DISTRICTS – DEMOCRAT PRIMARY

Commissioner – 1st: Brandon Johnson
Commissioner – 2nd: Dennis Deer
Commissioner – 3rd: Bill Lowry
Commissioner – 4th: Stanley Moore
Commissioner – 5th: Vernard L. Alsberry
Commissioner – 6th: Donna Miller
Commissioner – 7th: Alma Anaya
Commissioner – 8th: Luis Arroyo Jr.
Commissioner – 9th: Maggie Trevor
Commissioner – 10th: Bridget Gainer
Commissioner – 11th: John Daley
Commissioner – 12th: Bridget Degnen
Commissioner – 13th: Josina Morita
Commissioner – 14th: Scott Britton
Commissioner – 15th: Kevin Morrison
Commissioner – 16th: Frank Aguilar
Commissioner – 17th: Daniel Calandriello (DEMOCRAT)
Commissioner – 17th: Elizabeth “Liz” Gorman (REPUBLICAN)

 

COOK COUNTY BOARD OF REVIEW

1st District: George Cardenas
2nd District: Michael Cabonargi
3rd District: Larry Rogers, Jr.

 

METROPOLITAN WATER RECLAMATION BOARD

6 years term:
Mariyana Spyropoulos
Patricia Theresa Flynn
Yumeka Brown

2 years term:
Daniel Pogorzelski

 

STATE SENATE

2nd Senate District: Omar Aquino
7th Senate District: Mike Simmons
8th Senate District: Ram Villivalam
11th Senate District: Mike Porfirio
12th Senate District: Celina Villanueva
16th Senate District: Willie Preston
18th Senate District: Bill Cunningham
19th Senate District: Michael Hastings
22nd Senate District: Cristina Castro
39th Senate District: Don Harmon

 

STATE HOUSE

4th House District: Lilian Jimenez
6th House District: Sonya Harper
7th House District: Emanuel “Chris” Welch (Speaker)
13th House District: Eileen Dordek
19th House District: Lindsey LaPointe
21st House District: Abdelnasser Rashid
27th House District: Justin Slaughter
31st House District: Mary Flowers
32nd House District: Cyril Nichols
35th House District: Frances Ann Hurley
36th House District: Kelly Burke
46th House District: Azam Nizamuddin
51st House District: Nabeela Syed

 

JUSTICE APPELLATE COURT

1st District: Russell Hartigan (Democratic 151)

 

JUDGE – CIRCUIT COURT OF COOK COUNTY

Vacancy of Brennan: Howard B. Brookins, Jr. (Democratic 161)
Vacancy of Gordon Cannon: Diana López (Democratic 167)
Vacancy of Hyman: Thomas E. Nowinski (Democratic 171)
Vacancy of Ingram: Yolanda Harris Sayre (Democratic 174)
Vacancy of Leeming: Rena Marie Van Tine (Democratic 175)
Vacancy of Lynch: Michael Weaver (Democratic 179)
Vacancy of McGury: Ruth Isabel Gudino (Democratic 180)
Vacancy of O’Brien: Araceli R. De La Cruz (Democratic 182)
Vacancy of Sullivan: Thomas More Donnelly (Democratic 185)
Vacancy of Callahan, Jr.: Tracie Porter (Democratic  166)
Vacancy of Johnson: John W. Wilson (Democratic 192)

 

JUDGE OF COUNTY SUBCIRCUITS

4th Subcircuit (Vote for 2)
Vacancy of Gavin: Nick Kantas (Democratic 191)
Vacancy of Rogers: Shawnte Raines-Welch (Democratic 195)

5th Subcircuit
Vacancy of Portman-Brown: David L. Kelly (Democratic 191)

6th Subcircuit
Vacancy of Vega: Kerrie Maloney Laytin (Democratic 193)

7th Subcircuit
Vacancy of Martin: Marcia O’Brien Conway (Democratic 191)

8th Subcircuit (Vote for 2)
Vacancy of Gordon: John Fritchey (Democratic  193)
Vacancy of Lipscomb: Stephen Swedlow (Democratic 195)

9th Subcircuit (Vote for 2)
Vacancy of Cleveland: Sanjay Tailor (Democratic 191)
Vacancy of Jacobius: Barry Goldberg (Democratic 195)

11th Subcircuit
Vacancy of McGuire: Chris Taliaferro (Democratic 191)

13th Subcircuit
Vacancy of Groebner: James “Jack” Costello (Democratic 191)

14th Subcircuit
Vacancy of Jagielski: Viviana Martinez (Democratic 193)

15th Subcircuit
Vacancy of Lawler: Bernadette Barrett (Democratic 191)

 

DUPAGE COUNTY REPUBLICAN PRIMARY

Sheriff: James Mendrick
County Clerk: Evelyn Sanguinetti
DuPage County Board Chairman: Peter “Pete” DiCianni
DuPage Forest Preserve District 2: Kelli P. May

 

DUPAGE COUNTY BOARD

District 1 (Vote for up to 3)
Cindy Cronin Cahill
Donald E. Puchalski
Sam Tornatore

District 2 (Vote for up to 3)
Daniel J Kordik
Jennifer Veremis

District 3 (Vote for up to 3)
Brian Krajewski

District 4 (Vote for up to 3)
Reid Foltyniewicz
Paula McGowen

 

DUPAGE COUNTY DEMOCRATIC PRIMARY

DuPage County Board
District 2 (Vote for up to 3): Liz Chaplin
District 5 (Vote for up to 3): Sadia Covert
District 6 (Vote for up to 3): Greg Schwarze

 

WILL COUNTY

County Board District 11: Saud Gazanfer