AMERICAN MIDDLE EAST VOTERS ALLIANCE ENDORSEMENTS-NOVEMBER 8, 2022 ELECTION


         

ILLINOIS STATEWIDE OFFICES

Governor:                   

JB Pritzker & Juliana Stratton                                                                               

Attorney General:  

Kwame Raoul                                                                                              

Secretary of State:          

Alexi Giannoulias                                                                                        

Comptroller:                    

Susana Mendoza                                                                                         

Treasurer:              

Michael Frerichs     

    

ILLINOIS STATE SENATE

2nd Senate District:     Omar Aquino  

7th Senate District:     Mike Simmons

8th Senate District:      Ram Villivalam 

11th Senate District:   Mike Porfirio              

12th Senate District:   Celina Villanueva 

15th Senate District:   Napoleon Harris 

16th Senate District:   Willie Preston 

18th Senate District:   Bill Cunningham         

22nd Senate District:   Cristina Castro 

39th Senate District:    Don Harmon 

41st Senate District:    John Curran 

ILLINOIS STATE HOUSE

21st House District:    Abdelnasser Rashid 

48th House District:     Azam Nizamuddin      

51st House District:    Nabeela Syed             

1st House District:      Aaron Ortiz 

2nd House District:     Elizabeth ‘Lisa’ Hernandez 

3rd House District:      Eva-Dina Delgado      

4th House District:      Lilian Jimenez            

6th House District:      Sonya Marie Harper 

7th House District:      Emanuel ‘Chris’ Welch          

19th House District:    Lindsey LaPointe                   

24th House District:    Theresa Mah 

27th House District:    Justin Slaughter                     

31st House District:     Mary Flowers             

32nd House District:    Cyril Nichols                            

35th House District:     Frances Ann Hurley                

36th House District:     Kelly Burke                             

39th House District:    Will Guzzardi              

44th House District:     Fred Crespo                            

82nd House District:   Jim Durkin 

METROPOLITAN WATER RECLAMATION BOARD

 Commissioner, 6 year term:  Mariana Spyropoulos  
                                                 Patricia Theresa Flynn  
                                                 Yumeka Brown  
         

Commissioner, 2 year term:   Daniel Pogorzelski    

  

COOK COUNTY

President of County Board:    Toni Preckwinkle                                                                                

Cook County Clerk:                Karen Yarbrough                                                                              

Cook County Sheriff:               Thomas Dart                                                                                       

Cook County Treasurer:         Maria Pappas                                                                                    

Cook County Assessor:           Fritz Kaegi  

             

COOK COUNTY BOARD

Commissioner – 1st                  Brandon Johnson       

Commissioner – 2nd                 Dennis Deer                

Commissioner – 3rd                 Bill Lowry  

Commissioner – 4th                 Stanley Moore                        

Commissioner – 5th                 Monica Gordan                      

Commissioner – 6th                 Donna Miller                          

Commissioner – 7th                 Alma Anaya  

Commissioner – 8th                 Anthony Joel Quezada 

Commissioner – 9th                 Maggie Trevor            

Commissioner – 10th               Bridget Gainer                        

Commissioner – 11th               John Daley                              

Commissioner – 12th               Bridget Degnen                      

Commissioner – 13th               Josina Morita 

Commissioner – 14th               Scott Britton                           

Commissioner – 15th               Kevin Morrison                       

Commissioner – 16th               Frank Aguilar              

Commissioner – 17th               Daniel Calandriello      

           

COOK COUNTY BOARD OF REVIEW

Bd of Review 1st District        George Cardenas  
Bd of Review 2nd District      Samantha Steele 
Bd of Review 3rd District       Larry Rogers, Jr.  

                                                JUDICIAL RACES       

JUDICIAL RETENTION ELECTIONS FOR CIRCUIT COURT JUDGES: 

                                    “Vote YES To Retain Judges” *

SUPREME COURT ELECTIONS:

Second District (Thomas Vacancy)    Elizabeth Rochford 

Third District (Kilbride Vacancy)         Mary O’Brien 

APPELLATE COURT ELECTIONS:

1st District, Vacancy of Hall                 Debra Walker 

1st District, Vacancy of Harris             Raymond Mitchell 

COOK COUNTY CIRCUIT COURT JUDGES’ ELECTIONS:

Vacancy of Callahan, Jr.          Tracie Porter

Vacancy of Gordon Cannon    Diana López

Vacancy of Hyman                  Thomas E. Nowinski  

Vacancy of Ingram                  Elizabeth ‘Beth’ Ryan 

Vacancy of Leeming                Rena Marie Van Tine

Vacancy of Lynch                    Michael Weaver

Vacancy of McGury                Ruth Isabel Gudino

Vacancy of O’Brien                 Araceli R. De La Cruz

Vacancy of Sullivan                 Thomas More Donnelly

COOK COUNTY SUBCIRCUIT JUDGE’S ELECTIONS:

4th Subcircuit – Vacancy of Gavin                  Nick Kantas 

4th Subcircuit – Vacancy of Rogers                Shawnte Raines-Welch 

5th Subcircuit – Vacancy of Portman-Brown  David L. Kelly ?

6th Subcircuit – Vacancy of Vega                    Kerrie Maloney Laytin 

7th Subcircuit – Vacancy of Martin                 Marcia O’Brien Conway 

8th Subcircuit – Vacancy of Lipscomb             Stephen Swedlow 

9th Subcircuit – Vacancy of Cleveland             Sanjay Tailor 

9th Subcircuit – Vacancy of Jacobius              Barry Goldberg 

13th Subcircuit – Vacancy of Groebner             Joe Gump 

11th Subcircuit – Vacancy of McGuire            Aileen Bhandari 

14th Subcircuit – Vacancy of Jagielski             Viviana Martinez 

15th Subcircuit – Vacancy of Lawler               Bernadette Barrett 

DUPAGE COUNTY: 

County Board Chairman:        Greg Hart 

Sheriff:                                    James Mendrick 

County Clerk:                          Evelyn Sanguinetti 

County Treasurer:                   Gwen Henry  

DuPage County Board:

District 1 (vote for up to 3)     

Sam Tornatore  

Cindy Cronin Cahill  

Donald E. Puchalski  

District 2 (vote for up to 3)     

Elizabeth ‘Liz’ Chaplin  

Daniel J Kordik 

Sean Noonan 

District 3 (vote for up to 3)     

Lucy Chang Evans       

Kari Galassi  

Brian Krajewski  

District 4 (vote for up to 3)    

Reid Foltyniewicz       

Grant Eckhoff  

Lynn LaPlante  

District 5 (vote for up to 3)     

Patricia “Patty” Gustin          

Sadia Covert               

Saba Haider    

District 6 (vote for up to 3)     

Sheila Rutledge           

Greg Schwarze 

Robert Larsen 

McHENRY COUNTY TREASURER:       

Amin Karim